Biden: F-16’lar için Zelenski’den güvence aldık

375 MİLYON DOLARLIK ASKERİ YARDIM PAKETİ

ABD Başkanı Joe Biden, Japonya’nın Hiroşima kentinde düzenlenen G7 Zirvesi’ne katılan Ukrayna Devlet Başkanı Zelenskiy ile görüşmesinde, Ukrayna’ya mühimmat ve zırhlı araç sağlayacaklarını dile getirdi.

Biden, 375 milyon dolarlık yeni askeri yardım paketini de duyurarak, “Ukrayna’nın arkasındayız ve hiçbir yere gitmiyoruz” dedi.

Zelenski ise Twitter’dan yaptığı paylaşımda, G7 Zirvesi kapsamında Biden ile görüştüğünü belirterek, ABD’nin Ukrayna’ya yaptığı 37 milyar dolarlık finansal yardım ve 375 milyon dolarlık askeri yardım için Biden’a teşekkür etti. “Asla unutmayacağız” ifadesini kullandı.

Biden’ın uluslararası havacılık koalisyonunu destekleme kararını not ettiğini vurgulayan Zelenski, şunları kaydetti:

“Ülkemizin savunma yeteneklerini güçlendirmek için daha fazla işbirliğini, Ukrayna Barış Formülü’nün uygulanmasını, Ukrayna’nın yeniden yapılanma ve iyileştirme projelerini görüştük.”

Zelenskiy ayrıca Biden ile görüşmelerinde, Ukrayna’nın Avrupa-Atlantik entegrasyonu, Litvanya’nın başkenti Vilnius’taki NATO zirvesi ve Kiev’in NATO’ya katılmadan önce güvenlik garantileri alması gibi konuların üzerinde durduklarını belirtti.

BİDEN: F-16’LAR İÇİN GÜVENCE ALDIK

ABD Başkanı Joe Biden, Zelenski’den F-16’ların Rusya’ya girmek için kullanılmayacağına dair güvence aldığını söyledi

“BAHMUT YALNIZCA KALBİMİZDE”

Öte yandan Zelenski, basın mensuplarının “Rus güçlerinin yoğun saldırısı altındaki Bahmut’un halen Ukrayna’nın elinde olup olmadığı” yönündeki sorusunu yanıtladı. Zelenski soruya “sanmıyorum” cevabını vererek, Rusların şehirde “her şeyi yok eden” bir kuşatma gerçekleştirdiğini kaydetti.

“Bugün Bahmut yalnızca kalbimizde” ifadesini kullanan Zelenski ayrıca “Bahmut’taki savaşın şehirde çok sayıda ölü Rus’tan başka bir şey bırakmadığını” da sözlerine ekledi.

“BAHMUT’UN DÜŞTÜĞÜNÜ KASTETMEDİ”

Zelenski’nin ardından bazı Ukraynalı yetkililer ise yabancı basına, Ukrayna liderinin Bahmut’un düştüğünü kast etmediğini bildirdi.

ZELENSKİ: BAHMUT RUSYA İŞGALİNDE DEĞİL

Daha sonra basın toplantısı düzenleyen Zelenski de Rusya Savunma Bakanlığı’nın, Donetsk bölgesindeki Bahmut şehrini ele geçirdiği açıklamasına ilişkin, “Bahmut, bugün itibarıyla Rusya Federasyonu tarafından işgal edilmiş durumda değil. Bu sözlerin 2 ya da 3 tercümesi yok” dedi.

Sahadaki stratejilerini paylaşamayacağını kaydeden Zelenskiy, “Şu anda bu ülke (Rusya) bizi işgal edemez, bu savaşı kazanamaz” ifadesini kullandı.

Rusya Savunma Bakanlığı, Wagner grubuna bağlı güçlerin Rus ordusunun da desteğiyle Bahmut’u ele geçirdiğini açıklamıştı.

patronlardunyasi.com

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir