Karar Genel Yayın Yönetmeni Kiras: Erdoğan’ın 5 yıl daha iktidarda kalması halinde nelerle karşılaşacağımızı merak etmiyoruz, biliyoruz

Karar gazetesi Genel Yayın Yönetmeni İbrahim Kiras, Kemal Kılıçdaroğlu ve Tayyip Erdoğan‘ın resmen cumhurbaşkanı adayı olduklarını belirterek, “Erdoğan geçen 10 yıl içinde önce kendi partisinde, sonra da ülke yönetiminde adım adım bir tek adam sistemi inşa etti. Aynı süreçte inşa edilen “Reis” kültüne dayandırılan bu aşırı merkeziyetçi yönetim modeli altında kurumları etkisizleşen devlet giderek yönetilemez hale geldi” diye yazdı.

Erdoğan ve Kılıçdaroğlu arasındaki farkın, iki liderin vaat ettiklerine bakarak anlaşılacağını kaydeden Kiras, “

Ekonomide istikrar, refah, zenginlik vaat etmiyor. Rasyonel yönetim vaat etmiyor. Ehliyet ve liyakatin esas olduğu bir düzen vaat etmiyor. İstişare kültürünün, ortak akıl arayışının, çoğulculuğun hâkim olacağı bir rejim vaat etmiyor.

Daha fazla demokrasi, daha fazla düşünce özgürlüğü, farklılıklara daha fazla tolerans vaat etmiyor…

Kılıçdaroğlu ve ortakları ise -hiç olmazsa- bütün bunları vaat ediyorlar. Bu hususta cevabı merak edilen soru şu: Millet İttifakı bileşenleri bu vaatlerini gerçekten de yerine getirebilecekler mi? Ayrıca hangi ölçüde ve ne kadar süre içinde yerine getirecekler?

Buna karşılık, Erdoğan’ın bir beş yıl daha iktidarda kalması halinde (daha) nelerle karşılaşacağımızı ise merak etmiyoruz. Biliyoruz.” ifadelerini kullandı.

Yazının tamamı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir