Kemal Anadol’un kitabı raflarda

Hukukçu, politikacı ve yazar Kemal Anadol’un kitabı ‘Komadaki Demokrasi’ raflarda… Kitabında Ege’de Son Söz haber sitesinde yayınlanan ve 2021 yılı sonundan 2023 yıl bitimine uzanan yazılarına yer veren Anadol, bu yazıların denizdeki damla örneği demokratik savaşıma katkıda bulunmak amacıyla kaleme alındığını belirtti.

Kitabın sunuş yazısını kaleme alan Prof. Dr. Nur Serter, “Kemal Anadol’un kitabını okuduğunuzda Türkiye’nin rotasını belirleyen pek çok olayın gün yüzüne çıkmamış yönlerini öğrenmek ve siyaseti farklı bir gözle değerlendirmek olanağı bulacaksınız” dedi. Prof. Dr. Serter, “Anadol, makalelerinden derlenmiş bu eseriyle peşin kabulleri kırıp atarken, geleceği yeniden yapılandırmanın ipuçlarını da akıcı üslubu ve analitik yaklaşımıyla gözler önüne seriyor. Söz uçar, yazı kalır… Kemalizm’in yılmaz savaşçısı Kemal Anadol’un gelecek kuşaklara bıraktığı bu değerli eser, onun yurtseverlere bir armağanı olacaktır” diye ekledi.

“Komadaki Demokrasi”nin yazarı Kemal Anadol, 2022 ve 2023’ün ülkemizde karabasan seneleri, işçiler, köylüler, esnaf, emekliler, memurlar, aydınlar, kalemini satmayan gazeteciler, namuslu akademisyenler için felaket yılları olduğunu belirtti. 14 Mayıs 2023 TBMM ve 28 Mayıs cumhurbaşkanı seçimlerinin bu kısır döngüden çıkmak için halka atılan can simidi olduğunu vurgulayan Anadol, “Muhalefet partileri bu değerli fırsatı heba etmek için ellerinden geleni yaptılar” dedi.

“Tekrar başa döndüğümüzü yazmanın kederi içindeyim” diyen Kemal Anadol, kitabı yayımlama nedenini şu sözcüklerle açıkladı:

“Bu acılı dönemde kaleme aldığım yazıları kitap haline getirmemi istedi birçok dostum ve okuyucularım. Uzun süre düşündüm. Sonra bu isteme uyma kararını verdim. Demokrasi savaşımı için dökülen her damla terin, ödenen her bedelin bir anlamı vardır. Ayrıca bellekli bir toplum demokrasinin olmazsa olmaz koşulu değil mi? O zaman yüzyıllar önce söylenen ünlü söylemi tekrar etmeliyiz: Verba volant, scripta manent… Yani söz uçar, yazı kalır…”

Bu karamsar tabloya karşın iyimserliğimizi korumamız ve gelecekten umudumuzu kesmememiz gerektiğini vurgulayan Kemal Anadol, “Ülkeyi Orta Çağ karanlığına götürmek isteyenlere Sinop zindanlarından seslenen Sabahattin Ali gibi haykırmalıyız: Görecek günler var daha / Aldırma gönül aldırma… Çünkü tarihin akışı ileriye doğrudur. Çünkü nehirler tersine akıtılamaz!” görüşünü dile getirdi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir