Konutta rekorun ardından denge…

Sibel SANCAKLI

Knight Frank Finans Departmanı Kredi Uzmanı Harley Trower, İngiltere gayrimenkul piyasasına ilişkin yatırımcıları yakından ilgilendiren açıklamalarda bulundu.

Ülkede pandemiden önce kredi faiz oranlarının düşük olduğunu ifade eden Harley Trower, “Yüzde 1.2 ile 1.9 arasında faizler vardı. Salgından sonra kira gelirlerindeki artış, konut kredilerindeki artışı sübvanse etti” ifadelerini kullandı.

Koronavirüs salgını sürecinde emlak alımında devreye alınan vergi indirimi uygulamasının sona erdiğini belirten Trower, İngiltere’de kiralarda yaşanan artışın da etkisiyle pazarda yüzde 35 gibi bir büyüme gerçekleştiğini söyledi.

MORTGAGE KREDİLERİ

İngiltere pazarındaki mortgage kredileri ile ilgili Harley Trower, sözlerine şöyle devam etti:

Türk yatırımcının konut kredisi ile emlak alması mümkün. Sadece faiz ödemeli ürünler mevcut.

Faizlerde yüzde 4 seviyeleri hala yatırımcılar için çok cazip oranlarda kalıyor. Ayrıca İngiltere’de oturuma sahip olmaları gerekmiyor. Bütün seküritizasyon konut kredisinde alınan gayrimenkul üzerinden kuruluyor.

GÜÇLÜ FİNANSMAN

Trower, salgın döneminde yaşanan enflasyon nedeniyle yüzde 6’ları aşan faiz oranlarının düşüş eğillimine girdiğine dikkat çekerek, “Finansmanın güçlü olması İngiltere’de konutu erişilebilir bir noktaya getirdi. Yatırımcıların sadece faiz ödemeleriyle yatırımları finanse edebilmeleri mümkün” dedi.

NE OLMUŞTU?

İngiltere’de 2022 yılı Ekim ayında konut kredi faizleri son 14 yılın en yüksek seviyesini görmüştü.

2 yıl vadeli sabit faizli konut kredisinde faiz oranı yüzde 6,53 olurken, 5 yıl vadeli sabit faizli konut kredisinde faiz oranı yüzde 6,36 seviyesine ulaşmıştı.

patronlardunyasi.com

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir