Tam Gazımızı Çıkarmışken! Eski Yetkiliden Dikkat Çeken İddia: Rus Gazprom, Borç Karşılığı BOTAŞ’ı İstiyor

BOTAŞ, Türkiye’nin doğal gazda tek yetkili kamu kurumu olarak, alımlarının yarıya yakınını Rusya’dan yapıyor. Kamu kurumu olarak enerji alanında da Türkiye Varlık Fonu portföyünde bulunuyor. Döviz konusunda sık sık gündeme gelen kurum, son dönemde Rusya’dan gaz alımları ve ödemeleriyle ilgili de çok konuşuldu. Bu çerçevede öyle bir duyum alındı ki duyanlar endişe etti.

BOTAŞ, Türkiye Varlık Fonu Portföyünde yer alan bir kamu iktisadi teşebbüsü olurken, Merkez Bankası ile döviz işlemleri konusunda da gündemden düşmüyor. Enerji ödemelerinin yoğun olduğu Türkiye’de son dönemde BOTAŞ, hem döviz aktarımı konusundaki düşüş, hem de Kapalıçarşı gündeminde sahneye çıktı.

Rus tarafının da kabul ettiği söylenen ödeme konusunda önemli bir iddia ortaya atıldı. Bu iddiaya göre Rusların bu “iyiliğinin” ardında başka hesaplar mı vardı?

BOTAŞ eski Gaz Alımı Daire Başkanı Ali Arif Aktürk, duyumlarını aktardı.

Gazprom Başkanı Miller, Türkmenistan, Özbekistan ve gibi ülkeleri geziyor. Seçim sonrasında BOTAŞ’tan alacakları karşılığında BOTAŞ’ı devralabileceklerini ve bunu konuşacaklarını, Mavi Akim ve diğer borç ve alacaklarla ilgili müzakerelerle birlikte ele alacaklarını ifade etmiş. Eğer mevcut Erdoğan yönetimi devam ederse kapalı kapılar ardında bunlar konuşulacak. Benden söylemesi.

14 Mayıs seçimleri öncesinde Cumhurbaşkanı adayı Kemal Kılıçdaroğlu da Rusya’ya “teknoloji” olarak yüklense de “deep”te mali desteklerin de bulunduğu düşünülmüştü.

Geçen yıl da Akkuyu Nükleer Santrali üzerinden geldiği konuşulan, resmi ağızlardan “dost ülkelerin yardımı” olarak duyduğumuz döviz girişlerinin rezervlere katkısını görümüştük.

Aktürk, kaynak sorulduğunda ise Rus Dışişleri bakanı ve heyetinin bölgedeki ziyaretlerine işaret etti.

‘Gazprom, Kırgızistan ve Tacikistan’a Özbekistan üzerinden gaz satacak o görüşülüyor. Bu ülkeler dolar ödeyecek, Özbekistan ise Rusya’ya Ruble ödemesi yapacak. Dolar/Ruble Özbekistan’da takas edilecek. Bu toplantılar esnasında bu konu öylesine gündeme gelmiş. Laf arasında sarf edilmiş cümleler var. Ama not edilmiş.’ Kaynak: UzDaily

Sosyal medyada yorumlara neden olan Rusların söylemleri,

Seçimler hakkında konuşulan mali destekleri de hatırlattı.

Hali hazırda BOTAŞ’ın ödemesi ertelendiği konuşulan borcunun,

20 milyar dolar civarında olduğu konuşuluyor.

Ödemenin vadesinin Temmuz ayında olduğu da öncesinde konuşanların içinde yer almıştı.

Putin ile yakın ilişkileri bulunan Erdoğan’a,

Seçimi kazanması halinde Putin bu düşüncesini iletir mi dersiniz?

Seçimlerin sonuçlarına göre konumlanan Rusların,

Bu hamlesi ya da planı nasıl karşılık bulacak?

Siz ne dersiniz?

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir