Tayland’da sandıklar kapandı: ‘Cunta rejiminden demokrasiye geçiş’

Tayland’da halk, genel seçimler için sandık başına gitti. 2006 yılındaki askeri darbe ile görevden alınan eski başbakan Thaksin Shinawatra’nın kızı Paetongtarn Shinawatra’nın anketleri önde götürdüğü ve 2014 yılındaki askeri darbeye liderlik eden Başbakan Prayuth Chan-ocha’nın da aday olduğu seçimlerde sandıklar bugün yerel saatle 17.00’de kapandı.

‘TAYLAND İÇİN TARİHİ BİR GÜN’

BBC’nin haberine göre, Başbakan Chan-ocha’nın askeri darbe karşıtı iki siyasi partiye karşı yarıştığı seçimlerde, ülke çapında kurulan 95 bin seçim merkezinde oy kullanıldı. Parlamentonun alt kanadının 500 üyesinin seçileceği seçimlerde, Seçim Kurulu 52 milyon seçmenin yüzde 80’inin sandık başına gittiği bilgisini paylaştı.

Seçim öncesi konuşan Başbakan Chan-ocha, muhalefet partilerinin taahhüt ettiği reformların ‘kaos getireceğini’ söylerken, seçimlerden önce yapılan anketlerde, Paetongtarn Shinawatra’nın Pheu Thai partisi önde görünüyordu. Pheu Thai’nin 12 Mayıs’ta yaptığı son mitingde konuşan Paetongtarn Shinawatra, seçimlerin yapıldığı bugünün Tayland’ın ‘cunta rejiminden demokratik yönetime geçeceği tarihi bir gün olacağını’ söyledi.

‘TÜM SİYASET KURUMU HAKKINDA BİR REFERANDUM’

The Guardian gazetesinin aktardığına göre, seçimlerde yarışan muhalefet partilerinden “Move Forward”ın (İleri Git) oylarında da seçim öncesi yapılan anketlerde artış olduğu, partinin özellikle gençlerden oy alacağı öngörülüyordu.

Parti, ülke siyasetini askeriyenin etkisinden arındırma ve tekelleri yıkma taahhüdünde bulunmuş, bunun da genç kuşakların desteğini kazandığı ifade edilmişti.

2020 YILINDAKİ PROTESTOLARDAN SONRA İLK SEÇİM

Tayland’da bugün yapılan seçimler, 2020 yılında ülke çapında yapılan ve gençlerin ön saflarda yer aldığı gneiş çaplı protestolardan sonra yapılan ilk genel seçimler. 2020 yılındaki protestolarda darbeden sonra iktidara gelen başbakanın görevden alınması ve monarşinin etkisi ve zenginliğinin sınırlandırılması talep edilmişti.

Bangkok’taki Thammasat Üniversitesi’nden siyaset bilimci Prajak Kongkirati, seçimlerin ‘sadece askeriye konusunda bir referandum değil, aynı zamanda tüm siyaset kurumu konusunda bir referandum olacağı’ görüşünü paylaşmıştı. Kongkirati, “Seçimler, Tayland’ın demokrasiye dönmesi için hayati önem sahip bir adım olacak ama bu yol pürüzsüz olmayabilir” demişti. (DIŞ HABERLER)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir