2024’te siber saldırıların artan maliyeti ülkeleri bile zorluyor

İnternetin farklı ülkelerdeki yaygınlaşmasıyla birlikte siber saldırılar da artış gösteriyor. Bu saldırılar sadece bireyleri değil, bazen hükümetleri ve büyük şirketleri de ciddi risklere sokabiliyor. Tahminlere göre, siber saldırıların küresel ekonomi üzerindeki maliyeti 2023 yılında 8 trilyon dolar iken, bu rakamın 2025’te 10.5 trilyon dolara çıkması bekleniyor.

Son yıllarda birçok sektörü etkileyen bu saldırılar nedeniyle bazı ülkeler, diğerlerini siber güvenlik konusunda suçlamış durumda. Örneğin, Çin’in ABD’yi Huawei sunucuları konusunda suçladığı bir vak’a yaşandı. IBM’in yayınladığı ‘Veri İhlali Maliyeti’ raporuna göre, son yıllarda saldırı başına ortalama kayıplar 4.45 milyon dolar seviyelerine ulaştı. 2023’te 8 trilyon dolar olarak tahmin edilen siber saldırılar, 2024’te 9.5 trilyon dolara ulaşabilir. İş dünyasındaki kesintilere ek olarak, siber saldırılar, küresel ölçekte işletmeleri felç etmede en büyük etken olarak öne çıkıyor.

Önümüzdeki yıllarda bu kayıpların daha da artması bekleniyor. Statista ve Siber Güvenlik Girişimleri’nin tahminlerine göre, siber güvenlik hırsızlıklarından kaynaklanan zararlar 2025’te 10.5 trilyon dolara yükselecek. Ardından 2026’da 11.3 trilyon dolara ve 2027’de 12.4 trilyon dolara çıkacak. Ancak bu tahminler mevcut durumu göz önünde bulundurarak yapılmış olup, yapay zeka kullanımının artması bu kayıpları daha da artırabilir.

2024’te siber saldırıların artan maliyeti

Özellikle sağlık sektörü, 2023’te yaklaşık 10.93 milyon dolarlık kayıpla büyük zarar gördü. Kişisel bilgiler, Sosyal Güvenlik numaraları gibi hassas bilgiler, suçluları cezbediyor ve kimlik hırsızlığı, sigorta dolandırıcılığı ve hatta nadir durumlarda şantaja yol açabiliyor.

Öte yandan, imalat sanayii geçen yıl saldırıların %30’unu oluşturdu. Üretimi durduran herhangi bir aksaklıkla başa çıkamama, şirketlerin fidyeyi ödemelerine neden oluyor. Yonga seti üreticisi TSMC, suçlunun 70 milyon dolar fidye talep ettiği bir siber güvenlik olayını ve veri ihlalini doğruladı.

IT sektörü de farklı sektörlerin dijital işleyişinin omurgası olduğu için büyük bir hedef haline geldi. Bu durum, siber suçluların sıklıkla IT şirketlerini hedef almasının bir diğer nedenidir. Endüstrilerin yanı sıra, yüksek profilli bireyler de sıkça siber suçluların hedefi oluyor. Bu kişiler arasında önemli politikacılar, sanayiciler ve diğer etkili figürler bulunuyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir