CANLI BLOG | İsrail-Hamas savaşında 1 ay geride kaldı: Netanyahu, İsrail’in Gazze’de “süresiz güvenlik sorumluluğuna” sahip olabileceğini söyledi

T24 Dış Haberler

7 Ekim’de Hamas’ın “Aksa Tufanı” adını verdiği saldırılara cevap olarak başlayan İsrail saldırıları, bir savaşa dönüştü. Bugün tam 1 ayını dolduran savaşta 10 binden fazla Gazzeli İsrail saldırılarında öldürüldü. Ölenlerin toplam sayısı 4 bin 104’ü çocuk olmak üzere 10 bin 22’ye ulaştı. 

ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken, İsrail’in Gazze’ye yönelik saldırılarında insani duraklama ve daha fazla kısıtlama sağlama çabalarının hala “devam eden bir çalışma” olduğunu kabul ederek Orta Doğu turunu sonlandırdı.

TIKLAYIN | Hamas-İsrail savaşında gün gün, dakika dakika tüm gelişmeler

İsrail Savunma Kuvvetleri (IDF) güney Lübnan’da Hizbullah’a ait mevzilere hava saldırıları düzenlediğini açıkladı. IDF, Pazartesi günü erken saatlerde Lübnan’dan İsrail’in kuzeyine doğru yaklaşık 30 fırlatma tespit ettiğini ve “fırlatmaların kaynağına yönelik topçu ateşiyle karşılık verdiğini” söyledi.

Netanyahu, rehineler serbest bırakılmadığı sürece Gazze’de ateşkes fikrini bir kez daha reddetti, ancak bir dizi “taktiksel küçük duraklamanın” mümkün olabileceğini öne sürdü.

Netanyahu ayrıca İsrail’in savaş sona erdikten sonra ‘belirsiz bir süre’ Gazze’de ‘güvenlik sorumluluğuna’ sahip olabileceğini söyledi. Netanyahu, ABC News’e “Bence İsrail belirsiz bir süre için genel güvenlik sorumluluğuna sahip olacak çünkü buna sahip olmadığımızda neler olduğunu gördük. Bu güvenlik sorumluluğuna sahip olmadığımızda, hayal bile edemeyeceğimiz ölçekte bir Hamas terörü patlak veriyor” dedi. 

İşte savaşın 32. gününden dakika dakika öne çıkanlar…

07.30 | Washington’da protestocular İsrail’e silah taşıdığı iddia edilen ABD askeri gemisini engelledi

Yüzlerce Filistin yanlısı gösterici, ABD’den İsrail’e silah taşıyacağına inandıkları bir askeri ikmal gemisini engellemek için Washington’daki Tacoma Limanı’nda toplandı.

Protestoları organize eden Arap Kaynak ve Örgütlenme Merkezi’ne (AROC) bilgi veren gizli bir kaynak, geminin silah ve askeri teçhizatla yüklenerek Gazze’de askeri saldırılarını sürdüren İsrail’e gönderileceğini söyledi.

01.17 | İsrail saldırıları altındaki Gazze’ye insani yardım taşıyan 118 tır daha ulaştı

Filistin Kızılayı, Refah Sınır Kapısı’ndan abluka altındaki Gazze Şeridi’ne 118 yardım tırının daha girdiğini duyurdu.

Filistin Kızılayından yapılan yazılı açıklamada, ekiplerin, Mısır Kızılayından 5 Kasım’da 25 ve 6 Kasım’da 93 olmak üzere toplam 118 tır insani yardımı teslim aldığı belirtildi.

00.54 | İsrail’in Gazze’de yürüttüğü kara operasyonu için ek operasyonel planlara onay verildi

İsrail Savunma Bakanı Yoav Galant’ın, Gazze’de yürütülen kara operasyonu için ek operasyonel planları onayladığı belirtildi.

Galant’ın, gerçekleştirdiği bir toplantıda, Gazze Şeridi’nin kuzeyi ile Gazze kentinde İsrail ordusunun gerçekleştireceği yeni operasyonel faaliyet planlarını onayladığı kaydedildi.

00.17 | ILO: Gazze’de istihdamın yüzde 60’dan fazlası yok oldu

Birleşmiş Milletlere (BM) bağlı Uluslararası Çalışma Örgütü (ILO), İsrail’in yoğun saldırıları altındaki Gazze Şeridi’nde istihdamın yüzde 60’tan fazlasının yok olduğunu bildirdi.

00.15 | İsrail, Gazze’de Şifa Hastanesine ait binanın çatısındaki güneş panellerini vurdu 

00.12 | Fransa Gazze’ye 54 ton yardım gönderdi

Fransa Dışişleri Bakanlığının X hesabından yapılan paylaşımda, Gazze’ye insani yardım taşıyan 3 uçağın Mısır’a ulaştığı belirtildi.

Paylaşımda, 54 ton yardımın Gazze’ye gönderilmek üzere Mısır Kızılhaç’ına teslim edildiği vurgulandı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir