Dünyayı sömürgeleştiren donanmanın hali… Koşu bandı konuldu Husileri vuramadı

Son 500 yılda dünyanın sömürgeleştirilmesinde ve Coğrafi Keşiflerde büyük bir paya sahip Britanya donanması kaynak yetersizliği nedeniyle spor salonuna dönüştürüldü. Donanmadaki Tip 45 sınıfı muhrip gemilere, kaynak eksikliği nedeniyle füze yerleştirilemediği ortaya çıktı. Bu savaş gemilerinin baş kısmı normalde seyir füzeleri fırlatmaya yönelik olarak tasarlanmıştı. Telegraph’ta yer alan haberde, donanmaya ayrılan kaynağın yetersiz olması nedeniyle bu gemilere füze fırlatma sisteminin yerleştirilemediği, buna ayrılan alanların spor salonu yapıldığı belirtildi. Gazete, geminin içinde kara füzelerinin bulunması gereken yere konan koşu bantlarının fotoğrafını da paylaştı.

Konuyla ilgili değerlendirmelerde bulunan bir savunma kaynağı, “Savaş gemilerinde bulunan herhangi bir boşluk çok kıymetlidir. Bu nedenle uygun boşluğa genelde spor aletleri yerleştirilir. Çünkü operasyonel kullanım için o alan lazım olduğunda bu aletler kolayca kaldırılabilir” ifadelerini kullandı. Telegraph geçen hafta yayımladığı haberde, Britanya donanmasına bağlı HMS Diamond savaş gemisinin ateş gücü eksikliği nedeniyle Husiler’e ait kara noktalarını vuramadığını ortaya çıkarmıştı.

Haberde Britanya donanmasının son dönemde ABD donanmasının gerisinde kaldığına dikkat çekilmiş ve Yemen’deki birçok hedefin Amerikan gemileriyle vurulduğu belirtilmişti. ABD Donanma Bakanı Carlos Del Toro da geçen hafta konuyla ilgili bir açıklama yaparak, ABD ve Birleşik Krallık’a yönelik yakın vadeli tehditlerin arttığını söylemiş ve Britanya donanmasına ayrılacak kaynağın artırılmasının önemli olduğunu vurgulamıştı. Britanya donanmasındaki muhrip gemiler, diğer savaş gemilerine ve karadaki hedeflere sadece geminin ön kısmına yerleştirilen toplarla ateş edebiliyor. ABD donanmasındaki benzer gemilerdeyse kara hedefleri için güdümlü Tomahawk füzeleri yer alıyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir