Erzincan İliç’teki altın madeninde toprak kayması | Bakan Bayraktar: Çatlakları kontrol amaçlı bölgeye giden işçiler toprak altında kaldı

Enerji Bakanı Alparslan Bayraktar, Erzincan’ın İliç ilçesindeki maden faciasında mahsur kalan işçileri kurtarmak için yürütülen çalışmalara ilişkin açıklamalarda bulundu.

Çalışmalarda bugün yeni bir evreye geçileceğini söyleyen Bakan Bayraktar, bugün toprağın nereye taşınacağına karar vereceklerini söyledi.

KONTROLE GİDEN İŞÇİLER TOPRAK ALTINDA KALDI

Bakan Bayraktar’a maden sahasında çatlaklar tespit edildiğine yönelik iddialar da soruldu. Bakan Bayraktar, iddiayı doğruladı.

İşçilerin toprak kaymasından önce maden sahasından tahliye edildiğini söyleyen Bakan Bayraktar, “9 arkadaşımızın tekrar kontrol amaçlı olay yerine döndüler ve o esnada bu hadiseye yakalandılar.” dedi.

İŞÇİLERDEN 6’SI BİR NOKTADA 3’Ü FARKLI BİR NOKTADA

Mahsur kalan işçilerden 6’sının bir noktada, 3’ünün de bir başka noktada olduğunu söyleyen Bakan Bayraktar, “İnşallah bir netice alırız. Buradaki ailelerin, işçi kardeşlerimizin yakınlarının beklentileri var. Biz de bunlara cevap verebilmek için çalışıyoruz.” dedi.

SİYANÜR TESTLERİ SÜRÜYOR

Bölgede siyanür tehlikesi nedeniyle sürekli olarak ölçümler yapıldığını söyleyen Bakan Bayraktar, şu ana kadar kirlilik tespit edilmediğini söyledi, “Halk sağlığını veya orada çalışan personeli tehdit edecek herhangi bir şey söz konusu değildir.” dedi.

8 ŞÜPHELİ ADLİYEYE SEVK EDİLDİ

Toprak kaymasına ilişkin adli ve idari soruşturmanın sürdüğünü söyleyen Bakan Bayraktar, gözaltına alınan 8 şüphelinin bugün adliyeye sevk edildiğini bildirdi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir