İtalyan STK Gönüllüleri Gazze’den Tahliye Edildi

İtalya Dışişleri Bakanlığı, Gazze Şeridi’nde bulunan sivil toplum kuruluşu (STK) gönüllüsü 4 İtalya vatandaşının bugün Refah Sınır Kapısı’ndan tahliye edilerek Mısır’a geçtiğini bildirdi.

Bakanlıktan yapılan yazılı açıklamada, Gazze Şeridi’ndeki STK gönüllüsü 4 İtalya vatandaşının, İtalya’nın Kahire Büyükelçiliği personelinin yardımıyla sınırı geçtiği ve şu anda Mısır’da olduğu belirtildi.

Açıklamada görüşlerine yer verilen Başbakan Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı Antonio Tajani, “Gazze’den ayrılmak isteyen ilk İtalyan grubun, buradan çıktığını teyit etmekten mutluluk duyuyorum. Az önce vatandaşlarımızla ve onlara yardım eden Kahire Büyükelçiliğimiz yetkilisiyle konuştum. Hepsi iyi. Şu anda Gazze Şeridi’nde bulunan diğer İtalyanlar ve akrabaları için çalışmaya devam ediyoruz. Sınır kapısının bir sonraki açılışında diğerlerini de çıkarmayı planlıyoruz.” ifadelerini kullandı.

İtalya Dışişleri Bakanlığı, İsrail ve Mısır arasında varılan anlaşma doğrultusunda bu sabah İtalyanların da aralarında olduğu yaklaşık 450 kişinin Gazze’den ayrılarak Refah kapısından Mısır’a geçtiğini kaydetti.

İsrail’in Gazze’ye saldırılarında son durum

Hamas’ın silahlı kanadı İzzeddin el-Kassam Tugayları, 7 Ekim sabahı, İsrail’in “Filistinlilere ve başta Mescid-i Aksa olmak üzere kutsal değerlerine yönelik sürekli ihlallerine karşılık verme gerekçesiyle kapsamlı saldırı düzenlerken, İsrail ordusu da Gazze Şeridi’ne yoğun hava bombardımanı başlattı.

İsrailli yetkililer, Gazze’den düzenlenen saldırılarda 315’i asker 1400’den fazla İsraillinin öldüğünü, 5 bin 132 kişinin yaralandığını duyurdu.

31 Ekim’den bu yana Gazze Şeridi’ndeki çatışmalarda öldürülen İsrail askeri sayısı 16’ya yükseldi.

İsrail Ordu Sözcüsü Daniel Hagari, Gazze’de el-Kassam Tugayları’nın elinde 240 İsrailli esir olduğunu kaydetti.

Gazze’deki Filistin Sağlık Bakanlığı, İsrail saldırılarında 3 bin 648’si çocuk, 2 bin 290’ı kadın olmak üzere 8 bin 796 Filistinlinin öldürüldüğünü, 22 bin 219 kişinin yaralandığını bildirdi.

İşgal altındaki Batı Şeria’da İsrail güçlerinin ve Yahudi yerleşimcilerin saldırılarında ise 130 Filistinli öldü, yaklaşık 2 bin Filistinli yaralandı.

İsrail ordusu, Gazze’ye 26 Ekim’de karadan sınırlı operasyonları genişletmeye başlayıp hava saldırılarının dozunu daha da artırdı.

Gazze’de binlerce yaralı ile sivilin bulunduğu en büyük sağlık tesisi olan Şifa Hastanesi de İsrail ordusu tarafından hedef gösterildi.

İsrail ordusu ile Hizbullah arasında 8 Ekim’den bu yana yaşanan çatışmalarda 48 Hizbullah mensubu ile 4 İsrail askeri öldü.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir