Unity’de deprem! Yüzde yirmi beş küçülüyor

Oyun geliştiricileri için önemli oyun motorları arasında yer alan Unity, büyük bir küçülme hamlesi ile sarsılıyor. Unity, 2023 yılının başında tepki çeken bir ücret politikası karar aldı. Oyun geliştiricileri için belli bir indirmeye kadar ücret almayan firma, bu fiyatlandırmayı değiştirdi. Ancak gelen tepkilerle bu karar biraz daha yumuşadı. Buna karşın Unity, kârlılığa geri dönmek adına yüzde 25 küçülüyor.

Unity, 1800 kişiyi işten çıkarma kararı aldı! İşte nedeni?

Oyun motoru sektöründe önemli firmalardan biri olan Unity, 2022 yılında rekor kâr açıkladı. Ancak artan maliyetler ve oyun sektöründe yaşanan daralma firmayı da etkiledi. Bu daralma için geliştirilen Unity ücret politikası kararı ise tepkilere neden oldu.

Şirket bu tepkiler sonrası bu yeni ücret politikasını büyük anlamda geri çekti. Unity özellikle amatör oyun geliştiricileri için önemli mecralar arasında. Bu anlamda Unity yeni ücret politikası ile yıllık 1 milyon doların altında gelir elde eden oyunlardan ücret almaktan vazgeçti.


Unity, özellikle ücretsiz yapısıyla oyun geliştiricileri arasında popüler oyun motorları arasındaydı

Her ne kadar bu karar tepkilerin kesilmesini sağlamış olsa da şirket kârlılığı için pek de sağlıklı olmadı. Unity’de bu kararın arkasında olduğu düşünülen CEO John Riccitiello, istifa etmişti. Yerine gelen James Whitehurst ise, geçen seneden beri aldığı işten çıkarma kararları ile Unity’yi yeniden ayağa kaldırmaya çalışıyor.

Unity daha önce 2023 yılında 1100 işten çıkarma yaptı. Ancak yeni işten çıkarma kararı geçen senenin toplamından fazla. Bu anlamda Unity, küresel iş gücünün yaklaşık dörtte birini işten çıkarmak için harekete geçti. Firma bu anlamda dünya çapında 14 ofisini de kapattı. Unity, bu işten çıkarmaları yeniden yapılanma süreci olarak açıkladı. Şirket böylece daha çevik ve esnek bir yapıya kavuşmanın peşinde.

Unity’in küçülme kararı bekleniyor olsa da, oyun dünyasında 2023 yılı pek de beklentileri karşılamadı. Bu anlamda Epic Games yaklaşık 830 kişiyi işten çıkarma kararı aldı. Yine CD Projekt RED ve Sega’da da 100 kişiyi işten çıkardı. Electronic Arts ise iş gücünün yüzde 6’sını yani yaklaşık 1.130 çalışanını işten çıkardı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir