Uydu görüntüsü neler gösteriyor: Köy tehlikede

Erzincan-İliç’teki Çöpler Altın Madeni’nde yaşanan çökme faciasının boyutları sanıldığından da büyük olabilir. Bölgeden gelen görüntülerle birlikte madenin uydu görüntülerinin analizi yapıldığında, çökme yaşanan liçleme alanı bir yandan Sabırlı Deresine aktığı gibi diğer yandan da madenin açık ocağına yöneldiği görülüyor. Yani içinde siyanür, ağır metaller ve sülfürik asin barındıran zehirli liç çamuru Sabırlı Deresi Vadisi’ne aktığı kadar madenin açık ocağına da aktı.

Bu durumda içinde siyanür, ağır metaller ve sülfürik asit barındıran liç çamurunun hiçbir koruma olmadan doğayla temas etmesi büyük bir tehlikeyi de beraberinde getiriyor. Zaten aylarca yapılan siyanür liçlemesi nedeniyle sıvılaşmış halde bulunan çamurumsu yapı, bir de yağmur ve kar yağması durumunda daha da aktif hale gelecek ve içerdiği zehirli ağır metaller yeraltı sularına karışacak. Çünkü maden çukurları yeraltı sularına ulaşmanın en hızlı yolu olarak görülüyor.

Öte yandan vadiye akan zehirli çamur ise yaklaşık 200 metre aşağısında bulunan Çöpler Köyü için büyük tehlike arz ediyor. Aşağı doğru hareket halinde olan zehirli çamurların yağmur ve karın etkisiyle daha da tehlikeli hale gelebileceği ve aşağıda yaşayan köylüler için büyük risk taşıdığı görülüyor. Siyanürlü liçleme alanındaki atıkların, sağ kısımda yer alan açık ocak alanına ve solda yer alan madenin zehirli atık barajına ulaşması, ardından vadi olarak tabir edilen 25 milyon ton zehirli çamurun aktığı Sabırlı deresi vadisine ve Çöpler Köyü’ne varması riski bulunuyor.

Uzmanlar Çöpler Köyü’nün derhal boşaltılması gerektiğini söylüyor.

Ayrıca liçleme sahasındaki tehlikenin de devam ettiğine dikkat çeken uzmanlar, liçleme sahasının hemen altında bulunan tesislerin ve içinde çalışan yüzlerce çalışanın da tehlike altında olduğuna dikkat çekiyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir