Yine Çin… Bu kez gözleri beyaza döndüren ölümcül virüs

Pekin Kimyasal Teknoloji Üniversitesi’nde yapılan araştırmada, virüsün “GX_P2V” olarak adlandırıldığı ve 2017 yılında Covid-19 salgını öncesinde keşfedildiği belirtildi.

GÖZLERİ BEYAZA DÖNDÜ

NTV’de yer alan habere göre araştırmacılar, virüsün laboratuvar ortamında genetik olarak insanlara benzeyecek şekilde tasarlanmış farelerin beyinlerini hedef aldığını ve farelerin enfeksiyondan sonraki beş gün içinde önemli ölçüde kilo verdiklerini, uyuştuklarını ve gözlerinin beyaza döndüğünü gözlemledi.

8 GÜN SONRA ÖLDÜLER

Fareler enfekte olduktan sadece sekiz gün sonra öldü. Bilim insanları virüsün fareleri bu kadar hızlı öldürmesine şaşırdıklarını ifade etti.

Araştırmacılar, virüsün akciğerlere, kemiklere, gözlere, soluk borusuna ve beyine bulaştığını tespit etti. Virüs kaynaklı beyin enfeksiyonu hayvanları öldürecek kadar şiddetliydi.

Araştırmacılar, virüsün “Sars-CoV-2″ye benzediğini ve insanlara yayılma riskinin altını çizdiğini söyledi.

UZMANLAR ENDİŞELİ

Çalışma internette yayınlanır yayınlanmaz uzmanlar endişelerini dile getirdi.

University College London’ın Genetik Enstitüsü’nden epidemiyoloji uzmanı Francois Balloux, araştırmayı “korkunç” ve “bilimsel açıdan tamamen anlamsız” olarak nitelendirdi.

Balloux, “İnsanlaştırılmış garip bir fare türünün rastgele bir virüsle zorla enfekte edilmesinden öğrenilebilecek ilgi çekici hiçbir şey göremiyorum. Tam tersine, bu tür deneylerin ters gidebileceğini görebiliyordum.” diye yazdı.

Stanford’dan emekli tıp profesörü Dr. Gennadi Glinsky ise deney hakkında, “Bu çılgınlığın çok geç olmadan durdurulması gerekiyor.” ifadelerini kullandı.

Glinsky ise araştırmanın, virüsün insanlara yayılmasını kolaylaştırabilecek bir “tehlikeli oyun” olduğunu söyledi.

“Bu virüsün insanlara bulaşma riski, bu tür deneylerle artabilir.” diyen Glinsky, “Bu çılgınlığın çok geç olmadan durdurulması gerekiyor.” ifadelerini kullandı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir